פתח מערת רמב"ם - מערת אולם במערב ההר

פתח מערת רמב"ם - מערת אולם במערב ההר

צילום: בועז לנגפורד

כללי:

מערת עין אל-מידיה הינה מערה קטנה המורכבת בעיקרה מאולם פתוח. מורפולוגיה מעוגלת וכיפות המסה הפעורות בתקרת האולם מלמדים כי המערה נוצרה בתהליכי המסה פראטים שפעלו בסלע גיר מגיל טורון (תצ' בינה).

המערה התגלתה על ידי פק"ח קמ"ט ארכיאולוגיה, אייל פריימן, שערך במקום סקר ארכיאולוגי טרם הפשרת השטח לבניה. המערה מופתה על ידי צוות המלח"ם ובסיוע של אייל פריימן ב-27.2.13.

 

תאור המערה:

המערה מורכבת מאולם גדול שמידותיו 19X9 מ' וגובהו מגיע ל-8.5 מ'. פתח המערה פעור בצידו המזרחי של האולם, מידותיו 18X7.5 מ' וצורתו מקומרת. קרקעית האולם משופעת מפתחו ומערבה אל עבר חלקו הפנימי, שם ישנו שטח אופקי צר המכוסה לחלוטין בסלעי מפולת בינוניים. באזור זה גדל עץ תאנה גדול המנצל את תנאי הלחות והצל הקיימים במערה. בצידו הצפון מערבי של אולם המערה ישנו טפטוף מים עדין המזין בריכה טבעית, קטנה ורדודה. תקרת המערה בנויה מכיפת סלע רחבה בה פעורות כיפות המסה רדודות. נראה כי קו התקרה נמשך בעבר ממזרח למיקומו הנוכחי. זאת ניתן להסיק מסלעי מפולת גדולים השעונים על מדרון קרקעית המערה באזור הפתח. גם מתאר הקירות, הנמשכים עוד מעבר לקו התקרה הנוכחי, מסגיר אולי את עובדה זו. מדרון הסלע המרכיב את קרקעית המערה נמשך ועולה עוד כ-8 מ' ממזרח לקו התקרה הנוכחי. נראה כי נקודה זו היא גבול חלל המערה המקורי. כיום תחום קו זה על ידי קיר נמוך, דו פני, בנוי אבני שדה.

נראה כי מערת רמב"ם מצטרפת לרשימת מערות האולם המאפיינות את אזור זה של מערב שומרון ובנימין.

 

הערות:

  • ניתן להגיע אל המערה בהליכה רגלית קצרה דרך השער הצפוני של הישוב חשמונאים (בצידו הצפון מערבי של רחוב רמב"ם).

  • בשטח בו נמצאת המערה מיועדת להיבנות הרחבה ליישוב חשמונאים.

נכתב על ידי: בועז לנגפורד

שם המערה: מערת עין אל-מידיה

נ.צ: 15230/14912

מיקום: גבעות חשמונאים

גובה: 216 מ' מעל פני הים

 

האתר פותח ומנוהל על ידי יואב נגב, כל הזכויות שמורות