תאור המערה:

מערת המדרגות היא למעשה אתר המורכב ממכלול מערות קטנות שהתפתחו ונחצבו בסלע גיר מגיל טורון (תצ' שבטה). פתחי המערות פעורים במצוק ביניים, המרכיב את גדתו הדרומית של ואדי מכוך עליון.

האתר התגלתה במרץ 1982, במסגרת סקר מערות שנערך על ידי היחידה למידע ולחקר מערות (מלח"ם). במהלך הסקר תועדו 9 חללים נפרדים2 המרכבים את מכלול מערת המדרגות. החללים מורכבים מחדרים בודדים, בעלי מבנה פשוט, הפעורים לרוחב ולגובה המצוק, זה מעל ולצד זה. חלק מהחללים מחובר במדרגות גסות החצובות בפני המצוק או בפירים אנכיים העוברים בפנים המצוק.

ניתן לראות באופן מובהק כי מכלול מערת המדרגות שונה בתכלית ממכלולי מערות נזיריים, המצויים בשפע בסביבת המקום. המכלול הבולט ביותר הוא הלאורה של ח'לת א-דנביה3 הנמצא במצוק סמוך, כ-150 מ' ממערת המדרגות. מכלול הלאורה וסביבתו הקרובה משופעים חציבות רבות, בהם אלמנטים שונים, בעיקר מדרגות ותעלות, החצובים בקפידה רבה ובאיכות גימור מעולה. בשונה מאלו ניתן לראות כי האלמנטים החצובים במערת המדרגות נעשו בקווי מתאר גסים ובאיכות ירודה החשופה לבלייה משמעותית. מבנה החללים פשוט, לרוב חלל יחיד או כפול בו מופיעים אלמנטים שונים כגון: נישות, מפתן מעוצב, מדרגות, פירים וכד'.

בשונה מטיפוס פשוט זה, מופיעה במכלול מערת המדרגות מערה תלויה (מערה מס' 91) אשר בנויה מתא החצוב בקפידה. סביר להניח כי הפעילות הנזירית הענפה שהתקיימה בואדי מכוך, לא פסחה על אתר מושך זה. אם זאת, לאור הדמיון הרב הקיים בין מכלול מערת המדרגות למקלטי המצוקים שהתגלו בגליל ואף בארץ יהודה-בנימין, יש להניח כי שימש האתר גם הוא כמקלט מצוקי ליהודי האזור.

 

 

 

גישה:

  • ניתן להגיע אל פתח המערה בהליכה רגלית מכביש דרך אלון.

  • הירידה אל מערות 90 ו-91 דורשת שימוש בחבל וציוד גלישה.

 

ציוד:

  • חבל באורך 20 מ' לירידה אל מעות 90 ו-91 – ניתן לעגון עם חבל הגלישה.

 

שם המערה: מערת המדרגות

נ.צ: 18085/14426

מיקום: ואדי מכוך – דגה דרומית

גובה: 410 מ' מעל פני הים

 

האתר פותח ומנוהל על ידי יואב נגב, כל הזכויות שמורות